Biografie

„Pomyslíme-li na hoboj, napadne nás jméno Viléma Veverky jako první“

Přední český interpret klasické hudby, hobojista Vilém Veverka se v roce 2003 stal vítězem prestižní soutěže Sony Music Foundation a od té doby si vybudoval pozici mezinárodně respektovaného sólisty a komorního hráče. Ve světovém kontextu realizoval ty nejnáročnější projekty a v mnoha ohledech tak výrazně posunul dosavadní hudební kritéria a to až na pomyslnou hranici „lidských možností“. To ho řadí mezi globálně nejrenomovanější interprety svého oboru.

Je zakládajícím členem elitních hudebních souborů jako Ensemble Berlin-Prag a PhilHarmonia Octet i progresivní „Trans-Fusion“ formace Vilém Veverka TRIOplus. Jako sólista vystoupil s mnoha významnými orchestry doma, v Evropě, Americe i Asii.

Se svou vlastní „kapelou“ – Ultimate W Band – se specializuje na žánrovou fúzi (album Next Horizon, 2020). Od roku 2009 spolupracuje s vydavatelstvím Supraphon, u kterého vydal řadu vysoce ceněných nahrávek.
Vedle HAMU v Praze vystudoval prestižní Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin (prof. Dominik Wollenweber) a v rámci Karajanovy akademie působil také v nejlepším světovém orchestru, Berlínské filharmonii.

V české či světové premiéře provedl mnoho technicky náročných koncertantních skladeb druhé poloviny 20. století a současnosti. Je ambasadorem francouzského výrobce Buffet-Crampon, v současnosti hraje na model Virtuose.

Od roku 2024 je pedagogem Ostravské univerzity.

Vilemveverka.cz
Vilemveverka.photography
Facebook Vilém Veverka